Patrick Swayze-životopis

18. září 2009 v 13:49 | ...Vanesska... |  *Zajímavosti atd.*

Povolání: Herec a tanečník
Datum narození: 18.8. 1952
Datum úmrtí: 14.9. 2009
Místo narození: Houston,Texas,USA
Místo úmrtí: Los Angeles,Californie
Důvod úmrtí: Rakovina slinivky
Znamení: Lev
Výška: 178 cm

Patrick, celým jménem Patrick Wayne Swayze, jako syn známé tanečnice a choreografky Patsy Swayzeové, která vedla v Houstonu taneční školu, se věnoval od dětství za její asistence pohybové průpravě. V jejím zdokonalování pokračoval posléze v New Yorku v Harknessově a Joffreyově baletních školách a jako člen souboru Eliota Felda. Na sportovní stipendium vystudoval San Jacinto College v Houstonu.

Profesionální uměleckou kariéru zahájil úlohou čarovného prince v zájezdové show Disney on Parade, ale upozornil na sebe teprve na Broadwayi ústředním partem tanečníka Dannyho Zuka v muzikálu Pomáda. Dřív než se výrazněji uplatnil před film. kamerou, vystupoval v TV, kde mu přinesla popularitu postava plantážníkova syna Orryho Maina, džentlmena a důstojníka armády Konfederace, jednoho z hrdinů historického seriálu Sever a Jih.

První větší film. roli, maloměstského rebela Darrela Curtise, vytvořil v dramatu o soupeření mládežnických gangů 50. let Outsideři. Hvězdu z něho učinil světově úspěšný taneční snímek Hříšný tanec, v němž mohl dokonale využít své taneční i herecké schopnosti v postavě Johnnyho Castlea, tanečního instruktora z prázdninového letoviska. Pro tento film také napsal a nazpíval píseň She's Like the Wind (Ona je jak vítr).

Svou tělesnou zdatnost posléze prokázal v úloze krále mořských vln Bodhieho, přátelského vůdce losangeleského gangu surfařů, podezřelých z přepadení mnoha bank, v kriminálním thrilleru Bod zlomu. Ve zcela odlišné poloze se představil v duchařské komedii Duch, kde se zjevuje jako duch násilně zesnulého bankovního úředníka Sama Wheata, který naváže spojení se světem živých prostřednictvím média - bizarní černošky (Whoopi Goldbergová).

K nominovaným na Zlatý glóbus 1995 se přiřadil díky roli noblesního transvestity Vidy Boheme, který se svými společníky (Wesley Snipes a John Leguizamo) způsobí během víkendu malou revoluci mezi obyvateli jedné vesnice, v bláznivé převlekové komedii Tři muži v negližé.

Z jeho dramaticky náročnějších rolí vyniká zejm. postava amerického lékaře Maxe Lowea, hledajícího ztracenou rovnováhu a smysl života v chudobě indické periferie, v psychologickém snímku Město radosti. Od 1975 je ženatý s finskou tanečnicí a herečkou Lisou Niemiovou, po jejímž boku hrál ve sci-fi filmu Ocelový úsvit.

Patrick Swayze byl nominován na Zlatý glóbus:
v r. 1996 za film To Wong Foo (Tři muži v negližé)
1991 za film Ghost (Duch)
1988 za filn Dirty Dancing (Hříšný tanec)

Sourozenci:
Vicky Lynn - sestra (zemřela)
Donald Carl - bratr
Sean Kyle - bratr
Bambi (Bo Ra Song) - sestra (Korejka, adoptovaná)

Rodiče:
Patsy Helen Swayze - matka
Jessie Wayne Swayze - otec (zemřel)

Patrick Swayze zemřel 14. září 2009, ve věku 57 let podlehl rakovině slinivky. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ♥bells♥ ♥bells♥ | Web | 18. září 2009 v 13:53 | Reagovat

ahoj prosím tě newíš kde se dává jak daleko je menu vzdáleno od stránky-?!právě totiž dělám dess na stránce misalay.blog.cz a netuším jak na to moc díky za odpoved

2 H E R O I N E <3 H E R O I N E <3 | Web | 18. září 2009 v 13:58 | Reagovat

jů, moc krásnej bloček <3 ..
a bomba design prostě :] .. ^^

jinak patrick swayze umřél ..
a teď jsem si to zase připoměla x'((
užasnej byl!

3 * Thom&$  * * Thom&$ * | Web | 18. září 2009 v 15:23 | Reagovat

Ahoj, máš uuuužasnej blog, jak to děláš, že máš tak super návštěvku, nechceš spřátelit? Napiš mi, jestli jo neb ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama